Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad


kursused:robot_igayhele:2007:materjalid:sis_mikrokontr

Loeng teemal sissejuhatus mikrokontrolleritesseSlaid 1: Sisu
Slaid 2: Sissejuhatus
Slaid 3: Mikrokontrolleri ja PC sarnasusedCPU – (ingl. k. Central Processing Unit) e. protsessor on arvuti osa, mis viib täide sellele antud programmid.

RAM – (ingl. k. Random Access Memory) e. muutmälu on arvutil koht, kus hoitakse programmile vajalikke muutujaid. RAMi iseloomustab see, et toitepinge kadumisel haihtub RAMis paiknenud info.

SRAM – (ingl.k. Static Random Access Memory) e. staatiline muutmälu on mälu, mis säilitab oma sisu nii kaua, kui sellel on toide – erinevalt dünaamilisest muutmälust (DRAM), mille sisu on vaja aeg-ajalt värskendada.

ROM – (ingl. K. Read Only Memory) e. püsimälu on koht, kust protsessor võtab programmi, mida see täitma hakkab. Nagu nimi vihjab, toitepinge kadumisel säilib ROMis olev programm.

PROM – (ingl. K. Programmable Read Only Memory) on ROM, mida saab programmeerida vaid ühe korra.

EPROM - (ingl. K. Erasable Programmable Read Only Memory) on püsimälu, mida saab mitu korda programmeerida – kustutamine käib tugeva UV-valgusega.

EEPROM - (ingl. K. Electronically Erasable Programmable Read Only Memory) on püsimälu, mida kasutatakse väiksemate infohulkade salvestamiseks – nt. konfiguratsiooni andmed (mõnest baidist … 128 kilobaidini). Andmete kustutamine käib elektriliselt. EEPROMis on iga bait eraldi kustutatav/kirjutatav.

Flash – Flash mälu on tunduvalt odavam, kui EEPROM, Flashi mälu kustutamine/kirjutamine käib plokkide kaupa, EEPROMiga võrreldes on Flashi eluiga 100 korda lühem (kirjutamise/kustutamise tsüklite poolest).

Sisendid ja väljundid on mõeldud arvutile välismaailmaga suhtlemiseks. Lauaarvutil on sisendis klaver, hiir jne., väljundiks kuvar. Mikrokontrolleril võivad olla sisendiks sensorid, lülitis jms, ning väljundiks LCD ekraan, mootor jpm.Slaid 4: Mikrokontrolleri ja PC erinevusedSlaid 5: Mikrokontrolleri arhtektuurMikrokontrolleri CPU koosneb käsudekoodrist, ALU (Alrithmetic-Logic Unit) ja aadressimälust. Käsudekooder loeb programmimälust käsuridu, vajalikud muutujad kirjutatakse/loetakse andmemälust. Sisenditest ja lisaseadmetest tulev info saadetakse aritmeetika-loogika plokile (ALU) töötlemiseks. ALU suudab tavaliselt läbi viia bittidest koosnevate sõnade liitmise, lahutamise, korrutamise ja loogikatehetega.Slaid 6: Mikrokontrolleri riistvaralised lisaseadmed
Slaid 7: Registrid


kursused/robot_igayhele/2007/materjalid/sis_mikrokontr.txt · Viimati muutnud: 2007/02/11 21:36 (väline muutmine)