Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad


artiklid:ttu_robotiklubi_visiit_riia_teadusmessile

TTÜ Robotiklubi visiit Riia teadusmessile

12. septembril toimus Riias teadusmess Innovation Arena 2007, pikemaajalise Euroopa Liidu toetusega projekti Innovation Circus raames. Meidki oli sinna kutsutud ning käisimegi kolmeliikmelise meeskonnana esitlemas roboteid Eestist. Meeskonda kuulusid Martin Kontus, Holger Peterson ja Andres Vahter.

Saabunud lõunaks Riiga, viidi meid edasi ürituse toimumispaika ning tutvustati korraldajatega organisatsioonist Robotika. Selle üheks eesmärgiks on arendada ja korraldada robotivõistlusi ning teadusmesse Lätis. Ise olime demonstratsiooniks kaasa võtnud 2 tuletõrjerobotit, mille ülesandeks oli labürindis orienteeruda, leida põlev küünal ja see ventilaatoriga kustutada. Lisaks olime kaasa võtnud ka ühe Robotex 2006 võistlusroboti, mida esitlesime lihtsalt ühe näitena, milline on olnud meie robotivõistluse ülesanne ja lahendus ning kuidas oleks võinud paremini teha.

Robotivõistlustest

Pärastlõunasel ajal algas joonejärgijate robotite võistlus. Seal tuli aja peale läbida rada, mis oli tähistatud musta joonega ning ristus endaga. Olenevalt võistlejate kogemustest olid osa mehhanisme üsna kiired, kuid leidus arvukalt ka katkestajaid.

Seejärel tuli meie kord teha oma esitlus. Asusimegi areenile ning süütasime küünlad. Asetasime tublima roboti nende keskele ja andsime stardi. Pärast paari küünla ära puhumist oli näha, et akud hakkavad kustuma, mis on robotitel üks tüüpilisemaid probleeme. Niisiis tegime kiire akuvahetuse ja viimased küünlad kustusid juba imeväel. Lisaks tutvustasime ka lühidalt kaasasolevat Robotex 2006 robotit RK2.

Pärast seda alustasid võistlemist sumorobotid. Üheks edukaimaks prototüübiks osutus metallist ümbrisega, madal ja eest kaldrambiga robot. Sarnase ehitusega sumorobot oli domineeriv ka Eestis 2005. a TTÜ sumorobotite võistlusel.

Õhtu Riia tudengitega

Peale pikka päeva toimus muidugi võistlejate autasustamine, millele hiljem järgnes Teaduste Kohvik (Cafe Scientifique: „What do you see?“), kus arutati vabas õhkkonnas pokaali veini ja vahuveini kõrval erinevaid teadusküsimusi. Läti keelt keegi meist aga ei mõistnud ning kuna ka korraldajatel oli pärast pikka päeva energiapuudus, siis suundusime pubisse keha kinnitama. Hiljem saabusime tagasi messitelki ning lõime sotsiaalses seltskonnas klaase kokku. Lisaks esines ka läti bänd, kuid nähes rahva vähesust, pakkusime ette minna vanalinnaga tutvuma, millega heameelega nõustuti. Tuleb tunnistada, et Riia linn on siiski üsnagi võrratu ja sinna tasub veelgi minna. Isegi McDonald’s meenutas seal rohkem restorani kui rämpstoidu majakest. Ka klubisse sai tasuta sisse! Kahjuks olid meil ostetud juba piletid kesköisele bussile ja pidime üsna peatselt taas lahkuma, seda ka võõrustajate suureks kurvastuseks. Siiski lahkusime neilt lubadusega neid peatselt Tallinnas Robotex 2007-l näha!

Sõlmitud tutvused

See pole veel kõik, lisaks võib oodata siinset Robotexi külastama sealset teaduskooli „Rigas Skolenu pils” õpilasi ja õpetajat, kes olid samuti üsna huvitatud meie kontaktidest ning võtsid messil osa ka sealsest robotivõistlusest. Jagasime neile plaate siin korraldatud Robotexi võistlustest ning erinevatest mehhatroonika projektidest, mille nad õhinaga vastu võtsid.

Peale selle tundis meie TTÜ Robotiklubi tiimi vastu erilist huvi firma iRobot esindaja Lätis. See on MIT poolt asutatud rahvusvaheline firma, mis tegeleb kodurobotitest kuni demineerimisrobotiteni, nende müügi ja arendamisega üle maailma. Nagu ma aru sain, otsivad nad koostööpartnereid Baltikumis, kellega hakata siin arendama koduroboteid, mida saaks kasutada erinevatel eesmärkidel, alustades majapidamistöödest ja lõpetades kaugjuhtimisega telepildi edastamisega kodust eemalolijale. Esindajalt jäi ka lubadus lähikuudel Tallinnasse sattudes kindlasti meie juurest läbi tulla.

Muidugi sai infot jagatud veel kõigile, kes vähegi huvitatud olid. Tulevik näitab, kuidas ja kui palju neist tihedamaks sidemeteks kujuneb, kuid ootame ja vaatame!

Kõigile huvilistele, kes on nüüd huvitatud liituma meie klubiga või tahavad teha meiega lähemat tutvust, on iga kolmapäev kella 18.00-st kuni 20.00 avatud meie ruumi V - 407A uks. Samuti saate meiega alati kontakti meiliti: robotiklubi@gmail.com ning kodulehelt www.robotiklubi.ee.

Erilised tänud selle visiidi toetamise eest annaksime edasi Mehhatroonikainstituudile!

Avaldatud: november 2007 TTÜ Tudengilehes Studioosus (Vt elektrooniliselt)
Autor: Martin Kontus

artiklid/ttu_robotiklubi_visiit_riia_teadusmessile.txt · Viimati muutnud: 2008/05/05 04:01 persoon kontus