Kasutaja tarvikud

Lehe tööriistad


artiklid:sumokevad_2009

Sumokevad TTÜ Robotiklubis

Selle aastanumbri esimene pool on TTÜ Robotiklubi jaoks kulgenud ühe märksõna all – sumorobot. See ei ole hõlmanud endas ainult ühte sündmust, vaid tegu on olnud mitme kuu jooksul kestnud kursustega ning lisaks ülebaltimaalise sumorobotite võistluse Baltic Robot Sumo 2009 Tallinn Spring Cup korraldamisega.. Enne kui kõigest täpsemalt räägin, seletan lahti sumoroboti mõiste. Sumorobot on autonoomne robot, mis võistleb sumoringis ning eesmärgiks on vastane ringist välja toimetada. Idee on sama, mis sumomaadluses inimeste vahel, vahe seisneb selles, et kui maadluses on vastamisi inimesed, siis sumoroboti puhul robotid; teine suur erinevus on see, et robotid võivad olla ükskõik millise kujuga, tegu ei pea olema humanoidrobotitega.

„Robot Igaühele” gümnasistidele

Traditsiooniks on juba muutunud TTÜ Robotiklubi ja TTÜ Avatud Ülikooli koostöös korraldada robotiehitamise kursus „Robot Igaühele” gümnasistidele. See aasta toimus see juba kolmandat korda. Kui eelnevatel aastatel on ehitusülesandeks olnud valmistada valgustundlik robot ja tuld kustutav robot, siis see aasta sai õpilastele ülesandeks seatud valmistada sumorobot, mis vastaks rahvusvahelistele MiniSumo standarditele ehk põhikriteeriumiks peab olema see, et robot võib maksimaalselt kaaluda kuni pool kilogrammi. Kursusest võttis osa 16 gümnasisti jagatuna 6 võistkonda. Lisaks teoreetiliste robotiehitamise elementaarteadmiste omandamisele anti igale võistkonnale ülesandeks ehitada sumorobot, mis oleks võimeline võistlema Baltic Robot Sumo võistlusel. Tagantjärgi võib öelda, et võimalus ehitada robot, millega saab rinda pista teiste baltimaade robotiehitajatega, lisas õpilastele oluliselt juurde motivatsiooni ning tegutsemisindu, et omandada teadmisi ning ehitada võitjarobot. Kõik kursusest osavõtjad olid väga tublid, eriti tuleb esile tuua muidugi Renee Kaulerit oma robotiga Põrgupoiss, mis võitis MiniSumo robotite kategoorias esikoha 4. aprillil toimunud Baltic Robot Sumo 2009 Tallinn Spring Cup võistlusel. Etteruttavalt võib öelda, et tema oli ainuke, kes hoidis eestlaste lippu kõige kõrgemal s.t. tõi ainukese esikoha Eestile.

Roomba robotite kursus tudengitele

Paralleelselt gümnasistide kursusega korraldas TTÜ Robotiklubi ka robotiehitamist TTÜ tudengitele endile. Kursus viidi läbi õppeaine „Mikrokontrollerid ja praktiline robootika“ (MHK0011) raames, märkusena võib öelda, et tudeng ei pidanud seda ainet deklareerima, vaid võis ka lihtsalt osa võtta. Tagantjärgi peab tunnistama, et soovijate suur arv tuli korraldajatele endilegi üllatusena ning väga paljud tudengid pidime kahjuks tagasi saatma - resurssid ning ruumipuudus seadsid omad piirid. Kursuse eesmärk oli osalejatele anda esmane kogemus robotitest ja nende programmeerimisest. Õpetamine põhines Roomba robotitel, mis on oma olemuselt tolmuimejarobotid, ning kursuse lõppeesmärk oli osaleda Baltic Robot Sumo võistlusel Roomba robotite kategoorias. 24 tudengit TTÜ-st moodustatuna 6 võistkonda võisid neid mehaaniliselt muuta ainult teatud piirini – olemuselt ja kabariitidelt pidid nad ikkagi jääma Roomba robotiteks. Palju andis siin mängida programmikoodi ja algoritmiga. Etteruttavalt võib öelda, et mehaanilise muutmise piiratus kahandas oluliselt võistluse vaatemängulisust, kuna 2 mehaaniliselt võrdset robotit ei suuda vastamisi sõites üksteist sumoringist välja lükata. Kursuse kokkuvõtvalt võib öelda, et kõik osalejad olid tublid ning jõudsid võistlema.

Baltic Robot Sumo

4. aprillil toimus TTÜ aulas Baltic Robot Sumo 2009 Tallinn Spring Cup. Võistlus ise on kaks korda aastas toimuv Baltikumi robotiehitajate vaheline sumorobotite võistlus. Võistlust korraldatakse vaheldumisi Eestis, Lätis ja Leedus, seekord siis Tallinnas. Eelmisel ja samas ka esimesel karikavõistlusel Riias (13.09.08) võitis kolmekilogrammise põhikategooria TTÜ Robotiklubi robot „Slayer“. Seekordsel sündmusel oli kolm erinevat võistluskategooriat: Sumo(kuni 3kg), MiniSumo (kuni 0,5 kg) ja Roomba sumorobotite kategooria. Eestist osalesid võistlusel TTÜ Robotiklubi poolt läbi viidava vabaaine „Mikrokontrollerid ja praktiline robootika“ (MHK0011) 6 Rooomba kategooria robotit, „Robot Igaühele“ kursuse 7 (6 + 1, üks oli kursuse läbiviijate robot) MiniSumo kategooria sumorobotit ja lisaks veel klubiliikmete enda 2 kolmekilogrammist võistlusrobotit ehk siis kokku 15 võistkonda TTÜ Robotiklubi eestvedamisel, lisaks oli 3 võistkonda ka Tartust. Kõigi kolme Baltiriigi peale võttis võistlusest osa 36 võistkonda, mis on väga hea saavutus sellise noore võistlussarja kohta. Eestile jäi esikoht koju juba mainitud MiniSumo kategoorias ning teise koht saavutas 3 kg kategoorias robot „Killer”. Võistlussarja ametlikul kodulehel www.balticrobotsumo.org on ära toodud ka kõik tulemused ja osavõtjad ning lisaks leiab ka muud infot võistlussarja enda kohta. Võistluse korraldamise poole pealt peab suured tänud ütlema TTÜ-le ruumi ja audiotehnika rendi eest ning IT teaduskonnale ja TTÜ Üliõpilasesindusele finantsilise toetamise eest. Lisaks tänud ka TTÜ Filmiklubile ning TTÜ Fotoklubile, kes jäädvustasid võistuse meeldejäävaimad hetked.

Avaldatud: mai 2009 TTÜ Tudengilehes Studioosus
Autor: Peeter Salong

artiklid/sumokevad_2009.txt · Viimati muutnud: 2010/08/22 17:03 persoon peeter